• 01933 676040

Our Staff

About Our School

For details regarding our school staff please see below.

Mrs Anne Ansell

Head Teacher

Mrs Claire Head

Deputy Head / 5 Wells Leader

Miss Jo Lowe

Deputy Head / EYFS & KS1 Leader

Mrs Dulcie Sharpe

Deputy Head / KS2 Leader

Mr Simon Anderson

Inclusion Manager

Mrs Lindsay Harris

School Business Manager

Mrs Alison Pearson

HLTA

Mrs Cheryl Cantillon

HLTA

Mrs Sara Croot

HLTA

Mrs Gillian Dowling

HLTA

Viv Andrews

Administrator/Receptionist

Marilyn Knight

Clerical Assistant/Receptionist

Helen Slade

Bursar

Sarah Gayton

Administrator

Paul Wood

Site Supervisor

Martin Johnstone

Assistant Site Supervisor

Victoria Brennan

5Wells Business Manager

YEAR

CLASS NAME

CLASS TEACHER

CLASS TEACHING ASSISTANT

EYFS

BRAMPTON

Miss Emily Barlow

Mrs Vanessa Jenkinson

EYFS

ASHBY

Mrs Natasha Kelf/Miss Sarah Day

Mrs Sarah Watson/Mrs Lisa Dilley (1:1)

EYFS

GRANGE

Mr Steve Sargent

Mrs Pooja Mistry

EYFS

 

EYFS

 

Extra EYFS TA

Mr Matthew Moss (L1)

EYFS

 

Extra EYFS TA (2 afternoons per week)

Mrs Bina Trivedi (SALT/EAL support)

1

HOLCOT

Miss Frankie Pachmayr

Mrs Ruth Gilbert

1

ORTON

Mrs Louise Plowman/Mrs Felicity Northing

Mrs Michelle Castelete / Mrs Pauline Sheehan (1:1)

1

ASHTON

Mrs Debbie Cox

Mrs Kay Harvey

1

 

Extra Y1 TA

Miss Samantha Payne (L1)

EYFS

 

Extra Y1 TA (2 afternoons per week)

Mrs Bina Trivedi (SALT/EAL support)

2

HADDON

Mrs Jade Irvine

Mrs Sharon Parkins

2

DENBY

Mrs Nanette Moore

Miss Nichola Clipstone

2

NASEBY

Mr Jamie Pell

Mrs Helen Plowe/Barbara Savory (1:1)

3

ALTHORP

Mrs Abbie Fleckney

Mrs Jenny Thompson

3

WELDON

Miss Hannah Valentine

Mrs Rebecca Hawker/Vicky Saunders (1:1)

3

DENFORD

Mrs Hayley Ansell

Mrs Lesley Hartnell

3

 

Extra Y3 TA

Miss Holly Bugg

4

CHATSWORTH

Mrs Chandni Chudasama

Mrs Sarah Hillman/Janet Readman (1:1)

4

KILBORN

Mrs Sarah Harrison

Mrs Heather Clarke

4

WOODSTOCK

Mrs Rachael Jones

Mr Steve Adams

5

TEWKESBURY

Miss Sara Batley

Mr Steve Dawson

5

CHURCHILL

Mrs Sophie Williams/Mrs Gillian Dowling

Mrs Maria Charlton

5

WENTWORTH

-

-

6

WESTMINSTER

Mrs Zoe Cox

Mrs Nicola Thompson

6

BLENHEIM

Mrs Nicola Boydon-Jones

Mrs Angela Hawksby/Lisa Homewood (1:1)

6

BARNWELL

-

-

LUNCHTIME SUPERVISOR TEAM

Michelle Castelette (Team Leader)

Tracey Risden (Team Leader)

Louise Coo

Michelle Bicknell

Jade Matthews

Rebecca Byles

Susan Travell

Matthew Moss

Stella Batts

Sue Glenn

Wendy Shelton

Julie Baker

Jenny Thompson

Sam Willis

Crysta Jeffs

Sarah Hillman

Debbie Tidbury

Sheetal Vadheer

Katrina Button

Charlotte Cooper

Bina Trivedi

 

Samantha Payne

Vikki Saunders (1:1)

Heather Clarke (Nurture Group)

Pauline Sheehan (1:1)

         

GOVERNORS

Anne Ansell -

Head Teacher

Fiona Butlin

Chair of Governors – Co-opted Governor

David North

Co-opted Governor

Moira Atkinson

Parent Governor

Paul Sivers

Co-opted Governor

Gareth Jones

Parent Governor

Martha McIness

Co-opted Governor

Vacancy

LA Governor

Simon Anderson

Staff Governor

Jo Lowe (Deputy Head)

Associate Governor

Claire Head (Deputy Head)

Associate Governor

Dulcie Sharpe (Deputy Head)

Associate Governor